Gilbert Brown Prize

Awarded to the fellow judged to make the best contribution to the free research paper session named the Gilbert Brown Prize Session at the ANZCA Annual Scientific Meeting. 

The prize was established in 1961, and takes the form of a medal accompanied by grant of up to $A1000 for educational purposes.

Eligibility criteria

Eligibility for the prize is limited to FANZCA and FFPMANZCA within eight years of admission to fellowship (elected fellows must be within eight years of admission to their original fellowship). Read Regulation 13 for full details.

Past recipients

Year

Name

Location

2019 

Verna Aykanat

WA

2018 

Rani Chahal

Vic

2017 

Jai Darvall

Vic

2016 

Adrian Chin

QLD

2015 

Dean Bunbury

NZ

2014 

Jonathan Hiller

Vic

2013 

Lawrence Weinberg

Vic

2012 

Mary Katherina Hegarty

WA

2011 

Paul Sadleir

WA

2010 

Forbes McGain

Vic

2009 

David Belavy

QLD

2008 

David McIlroy

Vic

2007 

Sui Cheung Yu

Hong Kong

2006 

Ashley R Webb

Vic

2005 

Paul John Wrigley

NSW

2004 

Timothy McCulloch

NSW

2003 

Kwok Ming Ho

Hong Kong

2002 

Richard Anthony French

NZ

2001 

Winifred Jeannette Burnett

Vic

2000 

Adam Paul Tucker

Vic

1999 

Philip Bruce Cornish

NZ

1998 

John Thomas Moloney

Vic

1997 W

arwick Dean Ngan Kee

Hong Kong

1996 

Paul Stewart Myles

Vic

1995 

Katherine Leslie

Vic

1994 

Alexander Leslie Garden

NZ

1993 

Suen Ka Lok

Hong Kong

1992 

Neil Raymond Warwick

NSW

1991 

Tony Gin

Hong Kong

1990 

David Bruce Frederick Cottee

NSW

1989 

Mark Robert Upton

SA

1988 

Edward John McArdle

QLD

1987 

Stevenson Philip Petito

SA

1986 

Michael Martyn

Tas

1986 

Craig Nancarrow

SA

1985 

Navaratnam Sivaneswaran

NSW

1984 

Charles Marcel Domaingue

Vic

1983 

Peter Edgeworth Lillie

SA

1982

Not awarded

1981 

Richard Woodleigh Davis

SA

1980 

Walter John Russell

SA

1979 

Robert Oliver Edeson

WA

1978 

William Ben Runciman

SA

1978 

Karl Douglas Alexander

Vic

1977 

Thomas Christopher Kenneth Brown

Vic

1976 

Malcolm McDougal Fisher

NZ

1975 

Thomas Andrew Gabriel Torda

NSW

1974 

Neville James Davis

WA

1973 

Frank David Pilditch

QLD

1973 

Anthony John Newson

NZ

1972 

John Michael Gibbs

NZ

1971

Not awarded

1970 

Alexander Waddell Squire

NZ

1969

Not awarded

1968 

Trevor Talbot Currie

Vic

1967 

Teresa Rita Brophy

QLD

1966 

M R Milne

WA

1965 

John Francis Mainland

Vic

1964 

Trevor Talbot Currie

Vic

1963 

Bruce Warren Gunner

NSW



 
Last updated 09:07 30.06.2020